İSTANBUL MOBİLYA FUARI’NA “İMOS” DAMGASI !

1533

Yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracat bağlantısı yapılması hedeflenen IIFF 2022 İstanbul Mobilya Fuarı’na İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) üyeleri damga vuruyor.  TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi ile İstanbul Fuar Merkezi’nde eş zamanlı düzenlenen fuara katılan toplam 801 firmanın 215’ini İMOS üyeleri oluşturuyor. İMOS üyeleriyle birlikte İnegöl mobilya sektörünü temsil eden toplam 284 firma ürünlerini İstanbul Mobilya Fuarı’nda dünyanın dört bir yanından gelen alıcılara sergiliyor.

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Aybil, mobilya sektörüne yön veren İnegöl markalarının, TÜYAP Fuarcılık, MOS Fuarcılık ve Mobilya Dernekleri Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen İstanbul Mobilya Fuarı’nda da büyük ilgi gördüğünü kaydetti.

Aybil, İnegöl markalarının, tasarım ve kaliteleriyle yurtdışında bayrağımızı gururla dalgalandırdığını ifade ederek,  “Fuarlar, Türk mobilya sektörünün dünyadaki gücünü pekiştiriyor. İnegöl mobilya markaları olarak bizler de gerek ülkemizdeki, gerekse yurtdışındaki fuarlara katılarak, yeni kreasyonlarımızı alıcılarla buluşturuyoruz. İstanbul Mobilya Fuarı’nı 170 ülkeden 15 binin üzerinde iş insanının, toplamda ise 100 binden fazla sektör temsilcisinin ziyaret etmesi bekleniyor. Türk mobilya sektörünün ihracattaki sıçramasının en büyük etkenlerinden biri fuarlardır” dedi.

İMOS olarak, üyelerinin fuarlara katılımlarını teşvik ettiklerini, bu doğrultuda İstanbul Mobilya Fuarı’na da yoğun bir katılım gerçekleştirdiklerini söyleyen Osman Aybil, “İstanbul Mobilya Fuarı, bu yıl ilk kez aynı anda iki ayrı fuar merkezinde birden düzenleniyor. Bu durum mobilya sektörünün büyük potansiyelinin bir göstergesidir. TÜYAP’taki fuara toplamda 303 firma 55 bin 323 m2’lik stand alanı ile katılırken, firmaların 83’ünü 17 bin 777 m2 ile İMOS üyeleri oluşturuyor. İFM’deki fuara ise toplamda 498 firma 61 bin 907 m2’lik stand alanı ile katılıyor. Burada da 132 İMOS üyesi 20 bin 256 m2’lik stand alanında ürünlerini sergiliyor. Özetle; toplam 801 firmanın 215’ini İMOS üyeleri oluşturuyor. İMOS üyeleri 117 bin 230 m2’lik stand alanının da 38 bin 033 m2’lik bölümünü kullanıyor. Katılımcıların firma bazında yüzde 27’si İMOS üyeleri. Stand alanı bazında ise İMOS’un payı yüzde 32’yi aşıyor. İnegöl’ün tamamı olarak baktığımızda ise toplam 284 firma toplam 45 bin 967 m2’lik stand alanı ile ilçemiz fuarda temsil ediliyor. Bu da firma bazında yüzde 35.5, stand alanı bazında ise yüzde 39.2’ye tekabül ediyor” şeklinde konuştu.

25 – 31 Ocak tarihleri arasındaki fuarı organize eden kurum ve kuruluşlar ile katılımcı tüm firmalara teşekkür eden İMOS Başkanı Osman Aybil, “Mobilya sektörü bir başarı hikayesi yazıyor. Hep birlikte el ele vererek, 2022 için belirlediğimiz 6 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak istiyoruz. Dünya mobilya ticaretinden aldığımız yüzde 2.2’lik payı da yüzde 5’e çıkarmak amacındayız” diye konuştu.