İnegöl ve Mobilyanın Gelecek 10 Yılı Masaya Yatırıldı

1275

Türkiye’nin tek sektörel tasarım etkinliği I’m Design kapsamında bu sene ilk defa bir arama konferansı düzenlendi.

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen I’m Design etkinliği geçtiğimiz cumartesi günü sona erdi. Bu sene ilk defa organizasyon kapsamında “2030 yılında İnegöl ve Mobilya” konulu bir arama konferansı düzenledin.

Konu ile alakalı bir açıklama yapan İMOS Başkanı Okan Güler “I’m Design organizasyonumuzun etki alanını her sene daha fazla nasıl büyütebiliriz diye çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda bu sene İnegöl’ün ve mobilyanın gelecek 10 yılını tartıştığımız bir arama konferansı düzenledik. İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölüm başkanı Dr Öğretim Üyesi Can Özcan tarafından koordine edilen konferansta Çevre ve Sürdürülebilirlik, İş Yönetimi ve Organizasyon, Politika, Teknoloji, Eğitim ve Toplum/Kültür çerçevelerinde 2030 yılı yol haritası yuvarlak masa yöntemiyle tartışıldı. Mevcut durumun analiz edilip yakın, orta ve uzun vadede yapılabileceklerin öneri olarak konuşulduğu konferansta çıkanlar bir rapor haline getirilip muhatapları ile paylaşılacak ve yapılacakların takibini yapacağız.” Dedi.

Konuşulanların ve çıktıların daha objektif ve gerçekçi olması için masa katılımcılarının çeşitli olması gerektiğinin altını çizen başkan Güler “Masalarımızı oluştururken İnegöl’de konunun tüm muhataplarını davet ettik. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, Marangozlar ve Mobilyacılar Odası, İŞKUR, BEBKA, Müsiad İnegöl Şubesi, İnegöl Genç İş Adamları Derneği, Mobiliyum temsilcileri masaların katılımcıları olarak kıymetli fikirlerini bizlerle paylaştılar. Ben buradan Ticaret Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ, Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, İŞKUR İnegöl Müdürü Ahmet Baştürk, Bebka Genel Sekreteri İsmail Gerim, Müsiad İnegöl Şubesi Mehmet Döngel, İGİAD Başkanı Hakan Özdemir ve Mobiliyum Başkanı Talha Timur Han’a şahsen katılımları ve temsilci destekleri için çok teşekkür ediyorum. İnşallah tüm kurumlarımızla beraber İnegöl’ü çok daha iyi noktalara taşıyacağız. Ortak akılla ortak hedeflere doğru yürümeye devam edeceğiz.” Diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta açıklanan ihracat rakamlarına da değinen Okan Güler “2019 yılında mobilya ihracatında 550 milyon doları aştık ve ihracatımızı bir önceki yıla göre %30 dan fazla arttırdık. Aynı şekilde İhracatçı sayımız %30 dan fazla bir artışla 800’e yaklaştı. Bu bize ihracat kültürünün İnegöl’de her geçen gün yayıldığını gösteriyor ki bu bizim 1 milyar dolar hedefine yürüyüşümüzde doğru adımları attığımızı gösteriyor. 2009 yılında 110 milyon dolar seviyesinde olan ihracatımız 10 yılda 5 kat arttı ve bu seviyeye geldi. İnşallah 1 Milyar dolar ihracat hedefimizi hep birlikte başaracağız.” Diyerek sözlerini tamamladı.