İMOS Değişen Şartlara Ayak Uyduruyor

1449

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği; Dünya çapında yaşanan pandemi sebebiyle ayak uydurmaya çalışılan yeni normal sürecine uygun çalışmalarla üyelerinin ve İnegöl Mobilya Sanayicisinin yanında olmaya devam edecek

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de baş gösteren Korona Virüs salgını ile birlikte dünya çapında yaşanan uçuş kısıtlamaları ve fuar gibi organizasyonların ertelenmesi sebebiyle yaşanan ticari engellerin aşılmasına dönük İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği çeşitli projeler ve aktivitelerle üyelerinin ve İnegöl Mobilya Sanayicisinin bu süreci en pozitif şekilde geçirmesini hedefliyor.

Konu ile alakalı bilgi veren İMOS Başkanı Okan Güler “Yaşadığımız pandemi sürecinde dış ticaret çalışanlarımız yurt dışına çıkıp müşteri görüşmeleri yapamıyorlar. Ayrıca her yıl takip ettiğimiz ve bazısına katıldığımız uluslararası pek çok fuar ya ertelendi ya da iptal oldu. Bizler de İMOS olarak bu süreci en verimli geçirmek adına “Sanal İkili İş Görüşmesi Platformu” ve “Sanal Fuar Platformu” yazılımlarımızı tamamladık. Amacımız bu portallar üzerinden üyelerimiz gidemedikleri ülkelerde görüşemedikleri potansiyel müşteriler ile sanal olarak görüşmelerini yapmaları.” Dedi.

Ağustos ayının sonunda Gana Cumhuriyeti ile ilk sanal ikili iş görüşmesi faaliyetini yaptıklarını belirten Başkan Güler “Portal üzerinden yaptığımız ilk faaliyet Gana Cumhuriyeti’ne dönük gerçekleşti. Katılımcılarımız ve ziyaretçilerimiz açısından verimli ve sonuç odaklı bir iş oldu. Katılımcı firmalarımızdan gelen raporlara göre düzenlemelerimize devam edeceğiz. Malumunuz yazılım geliştirme sonu olmayan bir yol. Ama bu faaliyetle gördük ki bu tip sanal faaliyetler pandemi süreci açısından çok faydalı ve maliyeti düşük olarak gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca sistemimiz alt yapı olarak tamamen kendi yazılımı üzerinden ilerliyor. Yani görüntülü konuşma yaparken zoom, Skype gibi bir yardımcı yazılıma ihtiyaç duymadan kendi yazılımımız üzerinden yapılıyor. Bu sayede kişisel bilgilerin korunması konusunda yaşanabilecek sıkıntıları da aşmış bulunuyoruz.” Diye konuştu.

Önümüzde yapılması planlanan faaliyetlere dair de bilgi veren Okan Güler “Bu portal üzerinden faaliyet yapmaya devam edeceğiz. Ekim ve Kasım aylarında 4 adet ikili iş görüşmesi ve Meet Asia ve Meet Africa olmak üzere 2 adette fuar yapma niyetimiz var. Sisteme kaydolmak ve sistemde iş görüşmesi yapmak çok basit olarak kurgulandı. Kullanıcı dostu bir portalımız var. Portal üzerinden firmalar kendi ürünlerini, kataloglarını, videolarını yükleyebiliyor, müşteri temsilcilerini atayıp görüşmelerini yapıyorlar. Sanal fuar modülünde ise ziyaretçiler gerçek bir fuar alanında geziyormuş gibi stantları ziyaret edip ürünlerin 3 boyutlu halini inceleme ve ürünler üzerinde kişiselleştirmeler yapabiliyor. Amacımız hem ziyaretçi hem katılımcı gerçek bir fuar ya da gerçek bir ikili iş görüşmesi hissini yerinden hiç kalkmadan yaşayabilsin.” Diyerek sözlerine devam etti.

Fiziki fuarların tekrar başlayıp hayatın normale dönmesine kadar üyelerimizin ve sanayicimizin bu portal üzerinden yapacakları faaliyetlerle günlerini daha verimli geçirmesini hedeflediklerini belirten Başkan Güler “Fiziki fuarlar ya da fiziki müşteri ziyaretleri her zaman devam edecek. Ama günü verimli geçirmek adına bizim portalımız inşallah şehrimize ve kentimize hizmet edecek.” Dedi.

Bu pandemi günlerinde hedef pazarlara dönük bilgilendirme seminerleri de yaptıklarını belirten Başkan Güler “Dış ticaret personellerimizin hedef pazarlara dönük bilgilendirilmesi adına hedef ülkelerdeki Ticaret Müşavirlerimiz ile irtibata geçtik ve onlarla online bilgilendirme seminerleri yapmaya başladık. Yerinden alınan bilgi çok kıymetli oluyor. Bugüne kadar Gana Cumhuriyeti, Moğolistan, Kırgızistan ve Pakistan Ticaret Müşavirlerimiz ile toplantılarımızı yaptık. Kanada, Nijerya, Letonya, Estonya, Litvanya ve Macaristan Ticaret Müşavirlerimiz ile de teyitleşip tarihlerimizi belirledik. İnşallah bu faaliyete devam edeceğiz. Katılımcılarımız önce müşavirlerimizden bilgileri alıyorlar ardından merak ettikleri konuları spesifik olarak sorup birinci ağızdan bilgi alabiliyorlar. Ben Ticaret Bakanlığımız ve tüm müşavirlerimize verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.