Home Deco Expo Başarıyla Tamamlandı

1722

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) tarafından ilki gerçekleştirilen Home Deco Expo Sanal Fuarı başarı ile tamamlandı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde devam eden pandemi ortamı ile birlikte dünya çapında yaşanan uçuş kısıtlamaları ve fuar gibi organizasyonların ertelenmesi sebebiyle yaşanan ticari engellerin aşılmasına dönük çalışmalarına hız veren İMOS, daha önce iki kez gerçekleştirdiği “Sanal İkili İş Görüşmesi” projesinden sonra Home Deco Expo isimli ilk sanal fuarını başarı ile gerçekleştirdi.

Konu ile alakalı bilgi veren İMOS Başkanı Okan Güler “Yaşadığımız pandemi sürecinde dış ticaret çalışanlarımız yurt dışına çıkıp müşteri görüşmelerini kısmen yapmaya başlamış olsalar dahi henüz eski pazarlama sıklığına ulaşabilmiş değiliz. Ayrıca her yıl takip ettiğimiz ve bazısına katıldığımız uluslararası pek çok fuar 2021 yılı için ertelendi ya da iptal oldu. Bizler de İMOS olarak bu süreci en verimli geçirmek adına “Sanal İkili İş Görüşmesi Platformu” ve “Sanal Fuar Platformu” yazılımlarımızı tamamlamış ve bu platformumuz üzerinden ilki Gana ikincisi Nijerya olmak üzere iki farklı sanal iş görüşmesi organizasyonumuzu yapmıştık. 24-26 Şubat tarihlerinde de Home Deco Expo ismiyle ilk sanal fuar organizasyonumuzu başarı ile tamamladık. 58 firmamızın katılım gösterdiği organizasyona 3 gün içinde Güney Kore’den Pakistan’a, Rusya’dan Macaristan’a, Danimarka’dan Kanada’ya, ABD’den Uruguay’a 57 değişik ülkeden toplam 427 ziyaretçi geldi. Bu ziyaretçiler toplam 15.429 sayfa görüntülemesi, 7148 kez firma ziyareti ve 380 görüntülü arama gerçekleştirdiler. 3 gün içinde yapılan tüm ziyaretçi kayıtlarını biz katılan tüm firmalarımız ile de paylaşıyoruz. Bundan sonra yapmamız gereken bu firmalarla iletişimi arttırıp ticaret potansiyelini arttırmak olacaktır” Dedi.

Bu sanal ortamların firmaların yeni pazarlama argümanları olarak pazarlama literatürlerinde yerini alması gerektiğini belirten Başkan Güler “Bu pandemi döneminde hayatımıza sanal konferanslar, sanal eğitimler ve sanal okullar gibi pek çok konu girdi ve birer alışkanlık haline gelip hayatımızın parçası oldu. Bu sanal fuar ve sanal ikili iş görüşmesi platformları da aynı şekilde iş hayatımızın bir parçası olarak artık daha sık kullanacağımız yöntemler olacak. Bu sebeple hem firma sahiplerimiz hem dış ticaret sorumlusu arkadaşların adaptasyonlarının artmasın gayret göstermeleri gerektiğini düşünüyorum.” Diye konuştu.

Bundan sonra da bu tip organizasyonlara devam edeceklerini belirten Okan Güler “Nisan ayında Avusturya-Macaristan’ı kapsayan bir sanal ikili iş görüşmesi organizasyonu, eylül ayı gibi Avustralya’yı kapsayan bir sanal ikili iş görüşmesi ve Kasım ayında da Home Deco Expo’nun ikincisini yapmak istiyoruz. İnşallah bu platform firmalarımıza fayda sağlayacak ve satışlarımıza etki edecek.” diyerek sözlerini tamamladı.