20 ÜNİVERSİTEDEN 400’Ü AŞKIN GENÇ TASARIMCI KATILDI…

1553

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) tarafından 2015’den itibaren her yıl gerçekleştirilen ve bu sene 28 Şubat-5 Mart tarihlerinde düzenlenen, Türkiye’nin en büyük sektörel tasarım etkinliği “I’m Design” programı tasarım konusundaki söyleşilerle tamamlandı.

İMOS’un ‘Tasarım Her Dili Konuşur’ mottosuyla gerçekleştirdiği ve mobilya sektörü temsilcileri ile 20 Üniversite endüstriyel tasarım eğitimi alan 400’ü aşkın öğrencinin katıldığı “I’m Design” programının söyleşiler bölümünde ilk olarak konuşan Interprint firmasından Maurizio Burato tasarım dilinin global olması gerektiğini belirtirken, tasarımda dönüşüm konusuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Alpay Er’in moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda konuşan Arman Tasarım’ın sahibi Murat Armağan ile Vivense’den Serhan Giray da tasarımın nasıl kazandırdığı konusunda görüşlerini açıkladılar. Fatoş Altıntaş’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘Başka şeyler konuşalım’ konulu oturumda değerlendirmelerde bulunan Deadalus Tasarım firmasından Emre Evrenos, Nazar Şigaher ve Pınar Uçkan da tasarım ile sanayici ve üretici arasındaki işbirliği imkanları konusuna değindiler.

İMOS’un youtube kanalında yayınlanan “Memleketten Tasarım Manzaraları” programının katılımcıları Prof. Dr. Alpay Er, Dr. Can Özcan ve Dr. Hakan Ertem de tasarımın önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

42 GENÇ TASARIMCIYA SERTİFİKALARI VERİLDİ
Starwood’un ana sponsorluğunda, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, MODEF Fuarcılık, Samet AŞ ve Zirve Lazer Kesim Atölyesi’nin destekleriyle gerçekleştirilen organizasyonun son gününde, “I’m Design” workshop programına katılan 42 genç tasarımcıya sertifikaları verildi. Etkinlikte ayrıca İnegöl’de en çok mobilya tasarım tescili yaptıran firmalar olarak, 139 mobilya tasarımı tescil ettiren Çilek Mobilya’ya, 93 mobilya tasarımı tescil ettiren Weltew Mobilya’ya, 73 mobilya tasarımı tescil ettiren Vivense firmasına ve 51’er mobilya tasarımı tescil ettiren Alsaray Mobilya ile Modis Mobilya’ya “I’m Design” özel ödülü verildi.

Organizasyonun gerçekleştirildiği Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi fuayesinde 42 genç tasarımcının workshoplarda ürettiği seperatörler de sergilendi.

“ÜLKEMİZ DAHA KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLER İMAL EDEBİLSİN İSTİYORUZ”
Bu yıl 8. kez gerçekleştirilen “I’m Design” etkinliğinin kapanışında genel bir değerlendirmede bulunan İMOS Başkanı Osman Aybil, ““I’m Design” etkinliğinin sekizincisini de başarıyla tamamladık. Bu sene de genç tasarımcıların yoğun bir ilgisi oldu. Onların bu ilgisi sektöre de büyük heyecan veriyor. İMOS olarak biz de bu birlikteliği daha da geliştirmek, artırarak sürdürmek için elimizden geleni yapıyoruz. ‘Tasarım Her Dili Konuşur’ mottosuyla gerçekleştirdiğimiz ve sektörümüze önemli katkılar sağlayan “I’m Design” etkinliğimizi ilerleyen yıllara daha da geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Ülkemiz daha katma değerli ürünler imal edebilsin istiyoruz. Çünkü üretimde katma değerin karşılığı tasarımdır. Tasarım ürünü farklılaştırıyor ve katma değerini artırıyor. Çalışmalarımıza iştirak eden, emeği geçen ve katkı sağlayan sektör mensuplarımıza, yurt içi ve yurt dışından gelen değerli konuşmacılarımıza, etkinliğimize katılan 20 üniversiteden 400’ü aşkın genç tasarımcımıza ve sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.